Every VOS conference features ski races for participants and family members. Congratulations to these skiing award winners!

Ski Awards – 2017

Women's Acetabular Cup Winner – Becky Stanclift

Men's Acetabular Cup Winner – Thomas Medl


Ski Awards – 2016

Overall Fastest Time – Amber Acker-Sanborn (18.54)

Women’s First Place Ski Winner – Amber Acker-Sanborn (18.54)

Men’s First Place Ski Winner – Dirk Siemers (19.90)

Children First Place Ski Winner
Girls:  Katerina Garcia (26.32)
Boys:  Alex Kowaleski (25.70)

Women’s Snowboard Winner – Marti Drum (33.34)

Men’s Snowboard Winner – Mike Harty (27.06)

Telemark Winner – Kal Incendy (27.14)


Ski Awards – 2015

Overall Fastest Time – Maggie Acker (17.05)

Women’s Age Group First Place Ski Winners
31-50 – Katja Jopp (21.44)
Over 60 – Sarah Goldsmith (24.14)

Men’s Age Group First Place Ski Winners
35-44 – Kelly Strom (21.66)
45-54 – Andrew Miles (20.9)
Over 54 – Dick Lau (22.21)

Children First Place Ski Winner - Josie Petersen (19.38)

Snowboard Winner - Laurent Guiot (24.11)

Telemark Winner - Scott Humphrey (24.48)


WVOC World Cup Downhill Ski and Snowboard Winners – 2014

Overall Fastest Time – Thomas Medl – 17.72

Women’s Age Group First Place Ski Winners
20-39 year old – Nikola Medl – 18.72
40-55 year old – Ilka Joff – 19.46
56+ – Susanne Medl

Men’s Age Group First Place Ski Winners
18-39 year old – Thomas Medl – 17.72
40-55 year old – Dirk Siemers – 18.76
56+ – Rico Vannini – 20.46

Children First Place Ski Winner
Jean-Christophe Beaver, age 4 – 38.2
Madeleine Beaver, age 6 – 41.88
Nicholas Kowaleski, age 6 – 29.29
Maria Pozzi, age 7 – 28.78
Alexander Kowaleski, age 8 – 26.67
Carols Jr. Macias, age 8 – 28.02
Theresa Reif, age 9 – 24.51
Kathrine Garcia-Lopez, age 11 – 24.01
Katherina Reif, age 12 – 24.19
Mica Siemers, age 12 – 21.45

Snowboard Winners
Lee Breshears – 19.9
William Banz – 22.8
Gustave Zanotto – 23.3

Telemark Winners
Trevor Bebchuk – 22.7
Dan Brod – 24.24

Slow Snow - NA


TraumaVet Ski Awards Canyons – 2013

Overall Fastest Time – Amber Acker Sanborn – 16.54 sec

Women’s Age Group First Place Ski Winners
Under 30 – Eryn Edman – 18.92 sec
31-50 –Amber Acker Sanborn – 16.54 sec
Over 60 – Jane Fuller – 29.42 sec

Men’s Age Group First Place Ski Winners
Under 30 – Luke Allen – 21.63 sec
31-50 – Derek Hagman – 17.78 sec
Over 60 – Larry Koehler 18.45 sec

Children First Place Ski Winner
Antoine Lussier – 24.63 sec

Snowboard Winner
Mike Harty – 23.18 sec

Telemark Winner
Ryan Mertaugh – 21.79 sec

Slow Snow
Antonio Pozzi – 80.30 sec


TraumaVet Ski Awards Crested Butte – 2012

TraumaVet Platinum Awards – Overall Fastest Times
Ski Women – Amber Acker – 20.63 sec
Ski Men – Phillip Millspaugh – 23.06 sec
Slow Snow Award – Jeff Drum – 51.07 sec
Wipe out Award – Curtis Probst

Women’s Age Group First Place Ski Winners
Under 30 – Amber Acker
31-40 – Amber Acker Sanborn
41-50 – Roxanne Collins
51-60 – Darien Lawerence
Over 60 – Jody Hudec

Men’s Age Group First Place Ski Winners
Under 30 – Phillip Millspaugh
31-40 – Carl John
41-50 – Chad Devitt
51-60 – Jim Hoskinson
61-70 – Larry Koehler

Children First Place Ski Winners
5-10 years old – Emile Thibault
Eleven and over – Michaela Prostredny

Men’s Snowboard Winners
30-40 – Mike Harty
41-50 – Raviv Balfour
Over 50 – Ross Palmer

Women’s Snowboard Winner
Under 18 – Katerina Prostredny
21-30 – Erin Corbin
31-40 – Marti Drum